Välkommen till Vänsterpartiet!
Välkommen till Vänsterpartiet!
Stöd Fristadsfonden
För flyktingars rätt till asyl
Vårt ungdomsförbund
Vårt ungdomsförbund

Sätt demokratifrågorna på dagordningen

Efter en motion från vänsterpartiet anordnar kommunen demokratidagar den 24-28 oktober. Självklart finns vänsterpartiet representerat som deltagare i debatter och på annat sätt.
Under veckan kommer vänsterpartiet bland annat att synas under debatten ”Från diktatur till demokrati” på Mångkulturellt Centrum i Fittja, där vi representeras av Ali Esbati, känd bland annat för att ha varit ordförande för Ung Vänster. Under onsdagen deltar Mats Einarsson, kommunfullmäktigeledamot i Botkyrka och riksdagsledamot, i en debatt om demokratin i Botkyrka på Grafiskt Centrum i Tumba. Vänsterpartiet närvarar förstås också på demokratimässan i Hallunda Folkets Hus på torsdagkvällen.

Läs mer om demokratidagarna på kommunens hemsida:
http://www.botkyrka.se/blandat/22784.html

Kommentera

Twitter
Facebook
Arkiv