Välkommen till Vänsterpartiet!
Välkommen till Vänsterpartiet!
Stöd Fristadsfonden
För flyktingars rätt till asyl
Vårt ungdomsförbund
Vårt ungdomsförbund

Nya företrädare för Vänsterpartiet Botkyrka på kommunala uppdrag

medlemsmöte

KOMMUNPOLITIK. På ett medlemsmöte den 20/10 valde vi nya företrädare till kommunala uppdrag för den kommande mandatperioden.

Mats Einarsson fick förnyat förtroende som gruppledare och kommunalråd. Mats kommer även fortsättningsvis att vara ordförande för socialnämnden i Botkyrka kommun och vara ordinarie ledamot i kommunstyrelsen. Till ersättare i kommunstyrelsen valdes Pia Carlson från Fittja.

I vård- och omsorgsnämnden kommer vi inneha posten som förste vice ordförande. Till det uppdraget valdes Kerstin Amelin, Tullinge, som tidigare bl.a. varit ersättare i arbetsmarknads- och vuxenutbildningsnämnden.

I dialogforum har vi en ordförandeplats – Pia Carlson i Fittja, och en förste vice ordförandeplats. Den kommer innehas av Sinan Celepli från Storvreten.

Här kan du se vilka som kommer företräda Vänsterpartiet Botkyrka på övriga kommunala uppdrag.

Kommentera

Twitter
Facebook
Arkiv