sida

Förtroendevalda i kommunen

Kommunala gruppen

Mats Einarsson, Tumba
[email protected]
073-421 87 84

  • Kommunfullmäktige (gruppledare)
  • Kommunstyrelsen (ordinarie ledamot)
  • Socialnämnden (ordinarie ledamot)
  • Botkyrka Stadsnät AB (ordinarie ledamot)

Kerstin Amelin, Tullinge
[email protected]
076-805 11 13

  • Kommunfullmäktige (vice gruppledare)
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
  • Samhällsbyggnadsnämnden (ordinarie ledamot)
  • AB Botkyrkabyggens styrelse (ordinarie ledamot)
  • Kommunfullmäktiges valberedning (ersättare)
  • Nämndeman, Södertörns tingsrätt

Khaled Altarabishi, Tullinge
[email protected]

  • Samhällsbyggnadsnämnden (ersättare)

Fredrik Andersson-Tay, Tumba
[email protected]
Tel: 070-64 75 983

  • Upplev Botkyrka AB (ordinarie ledamot)
  • Hågelbyparken AB (ordinarie ledamot)

Ronnie Anderson, Skäcklinge
[email protected]
070-482 52 92

  • Kommunfullmäktige (ordinarie ledamot)
  • Arbetsmarknads- och vuxenutbildningsnämnden (ordinarie ledamot)
  • Nämndeman, Södertörns tingsrätt

Amra Bajric, Alby
[email protected]

  • Kultur- och fritidsnämnden (ordinarie ledamot)

Monica Brundin, Slagsta
[email protected]
073-309 61 17

  • Kommunfullmäktige (ersättare)
  • Miljö- och hälsoskyddsnämnden (ordinarie ledamot)

Hampus Byström, Alby
[email protected]

  • Kommunfullmäktige (ersättare)

Pia Carlsson,  Hallunda
[email protected]
073-615 58 72

  • Kommunfullmäktige (ordinarie ledamot)
  • Nämndeman, Södertörns tingsrätt

Tara Charoensong, Hallunda
[email protected]

  • Miljö- och hälsoskyddsnämnden (ersättare)

Juan Guzmán Riquelme, Hallunda
[email protected]

  • Socialnämnden (ersättare)

Erik Jon-And, Hallunda
[email protected]

  • Kultur- och fritidsnämnden (ersättare)

Erdal Kan, Hallunda
[email protected]

  • Tekniska nämnden (ersättare)

Jenny Karinsdotter Granqvist, Tullinge
[email protected]

  • Tekniska nämnden (ordinarie ledamot)

Therese Karlsson, Tuna
[email protected]

  • Kommunfullmäktige (ersättare)
  • Arbetsmarknads- och vuxenutbildningsnämnden (ersättare)

Anna Kristoffersson, Riksten
[email protected]

  • Utbildningsnämnden (ersättare)

Marit Normasdotter, Alby
[email protected]
076-019 85 48

  • Kommunfullmäktige (ordinarie ledamot)
  • Vård- och omsorgsnämnden (ordinarie ledamot)

Folke Olsson, Slagsta
[email protected]
08-531 820 09

  • Kommunens revisorer

Anders Pemer, Vårsta
[email protected]

  • Vård- och omsorgsnämnden (ersättare)

Björn Pettersson, Storvreten
[email protected]

  • Kommunfullmäktige (ersättare)

Yrsa Rasmussen, Alby
[email protected]
076-210 00 11

  • Kommunfullmäktige (ordinarie ledamot)
  • Dialogkommissionen (ordinarie ledamot)

Bekir Uzunel, Tullinge
[email protected]
070-831 33 00

  • Kommunfullmäktige (ordinarie ledamot)
  • Utbildningsnämnden (ordinarie ledamot)
  • Mångkulturellt centrums styrelse (ordinarie ledamot)

Samira Österberg, Tullinge
[email protected]
08-530 373 46

  • Nämndeman, Svea Hovrätt

 

Vem sitter var?

Kommunfullmäktigegrupp

  • Mats Einarsson, Tumba (ordinarie ledamot, gruppledare)
  • Kerstin Amelin, Tullinge (ordinarie ledamot, vice gruppledare)
  • Yrsa Rasmussen, Alby (ordinarie ledamot)
  • Bekir Uzunel, Tullinge (ordinarie ledamot)
  • Pia Carlson, Fittja (ordinarie ledamot)
  • Ronnie Anderson, Skäcklinge (ordinarie ledamot)
  • Marit Normasdotter, Alby (ordinarie ledamot)
  • Monica Brundin, Slagsta (ersättare)
  • Hampus Byström, Alby (ersättare)
  • Therese Karlsson, Tuna (ersättare)
  • Björn Pettersson, Storvreten (ersättare)

Kommunfullmäktiges valberedning

  • Kerstin Amelin, Tullinge (ersättare)

Kommunens revisorer

  • Folke Olsson, Slagsta

Kommunstyrelse

  • Mats Einarsson, Tumba (ordinarie ledamot)
  • Kerstin Amelin, Tullinge (ersättare)

Arbetsmarknads- och vuxenutbildningsnämnden 

  • Ronnie Anderson, Skäcklinge (ordinarie ledamot)
  • Therese Karlsson, Tuna (ersättare)

Kultur- och fritidsnämnden

  • Amra Bajric, Alby (ordinarie ledamot)
  • Erik Jon-And, Hallunda (ersättare)

Miljö- och hälsoskyddsnämnden

  • Monica Brundin, Slagsta (ordinarie ledamot)
  • Tara Charoenson, Hallunda (ersättare)

Samhällsbyggnadsnämnden

  • Kerstin Amelin, Tullinge (ordinarie ledamot)
  • Khaled Altarabishi, Tullinge (ersättare)

Socialnämnden

  • Mats Einarsson, Tumba (ordinarie ledamot)
  • Juan Guzmán, Hallunda (ersättare)

Tekniska nämnden

  • Jenny Karinsdotter Granqvist, Tullinge (ordinarie ledamot)
  • Erdal Kan, Hallunda (ersättare)

Utbildningsnämnden

  • Bekir Uzunel, Tullinge (ordinarie ledamot)
  • Anna Kristoffersson, Riksten (ersättare)

Vård- och omsorgsnämnden

  • Marit Normasdotter, Alby (ordinarie ledamot)
  • Anders Pemer, Vårsta (ersättare)

AB Botkyrkabyggen

  • Kerstin Amelin, Tullinge

Botkyrka Stadsnät AB

  • Mats Einarsson, Tumba

Upplev Botkyrka AB/Hågelbyparken AB

  • Fredrik Andersson-Tay, Tumba

Mångkulturellt Centrum (MKC)

  • Bekir Uzunel, Tullinge

Nämndemän – Södertörns tingsrätt

  • Kerstin Amelin, Tullinge
  • Ronnie Anderson, Skäcklinge
  • Houda Dekhla, Storvreten
  • Pia Carlsson, Fittja
Kopiera länk