sida

Förtroendevalda i kommunen

Kommunala gruppen

Mats Einarsson, Tumba
[email protected]
073-421 87 84

  • Kommunfullmäktige (gruppledare)
  • Kommunstyrelsen (ordinarie ledamot)
  • Socialnämnden (ordförande)
  • Arbets- och näringslivsberedningen (1:e vice ordförande)
  • Demokratiberedningen (ordinarie ledamot)
  • Botkyrka Stadsnät AB (ordinarie ledamot)

Kerstin Amelin, Tullinge
[email protected]
076-805 11 13

  • Kommunfullmäktige (ordinarie ledamot)
  • Kommunstyrelsen (ersättare)
  • Vård- och omsorgsnämnden (1:e vice ordförande)
  • Samhällsbyggnadsnämnden (ordinarie ledamot)
  • Arbets- och näringslivsberedningen (ersättare)
  • Arbetsmarknads- och vuxenutbildningsnämnden (ersättare)
  • AB Botkyrkabyggens styrelse (ordinarie ledamot)
  • Kommunfullmäktiges valberedning (ersättare)
  • Nämndeman, Södertörns tingsrätt

Fredrik Andersson-Tay, Tumba
[email protected]
Tel: 070-64 75 983

  • Klimat- och planeringsberedningen (ordinarie ledamot)
  • Upplev Botkyrka AB (ordinarie ledamot)
  • Hågelbyparken AB (ordinarie ledamot)
  • Styrgruppen för Fair Trade City

Ronnie Anderson, Skäcklinge
[email protected]
070-482 52 92

  • Kommunfullmäktige (ordinarie ledamot)
  • Arbetsmarknads- och vuxenutbildningsnämnden (ordinarie ledamot)
  • Miljö- och hälsoskyddsnämnden (ersättare)
  • Nämndeman, Södertörns tingsrätt

Monica Brundin, Slagsta
[email protected]
073-309 61 17

  • Kommunfullmäktige (ersättare)
  • Miljö- och hälsoskyddsnämnden (ersättare)
  • Klimat- och planeringsberedningen (ersättare)
  • Folkhälsokommittén (ordinarie ledamot)

Hampus Byström, Alby
[email protected]

  • Kommunfullmäktige (ersättare)
  • Samhällsbyggnadsnämnden (ersättare)

Pia Carlsson,  Hallunda
[email protected]
073-615 58 72

  • Kommunfullmäktige (ordinarie ledamot)
  • Kultur- och fritidsnämnden (ordinarie ledamot)
  • Dialogforum Fittja (ordförande)
  • Nämndeman, Södertörns tingsrätt

Sinan Celepli, Hallunda (tidigare Storvreten)
[email protected]
070-756 13 27

  • Dialogforum Tumba-Storvreten (1:e vice ordförande)

Joakim Envall, Alby
[email protected]

  • Dialogforum Grödinge

Juan Guzmán Riquelme, Hallunda
[email protected]

  • Socialnämnden (ersättare)

Erik Jon-And, Hallunda
[email protected]

  • Dialogforum Hallunda-Norsborg
  • Utbildningsnämnden (ersättare)

Jenny Karinsdotter, Tullinge
[email protected]

  • Tekniska nämnden (ersättare)

Therese Karlsson, Tuna
[email protected]

  • Kommunfullmäktige (ersättare)

Marit Normasdotter, Alby
[email protected]
076-019 85 48

  • Kommunfullmäktige (ordinarie ledamot)
  • Tekniska nämnden (ordinarie ledamot)
  • Brottsförebyggande rådet (ordinarie ledamot)
  • Dialogforum Alby

Folke Olsson, Slagsta
[email protected]
08-531 820 09

  • Kommunens revisorer

Anders Pemer, Vårsta
[email protected]

  • Kultur- och fritidsnämnden (ersättare)

Björn Pettersson, Storvreten
[email protected]

  • Kommunfullmäktige (ersättare)
  • Vård- och omsorgsnämnden (ersättare)

Yrsa Rasmussen, Alby
[email protected]
076-210 00 11

  • Kommunfullmäktige (ordinarie ledamot)

Bekir Uzunel, Tullinge
[email protected]
070-831 33 00

  • Kommunfullmäktige (ordinarie ledamot)
  • Utbildningsnämnden (ordinarie ledamot)
  • Mångkulturellt centrums styrelse (ordinarie ledamot)

Samira Österberg, Tullinge
[email protected]
08-530 373 46

  • Miljö- och hälsoskyddsnämnden (ordinarie ledamot)
  • Dialogforum Tullinge (ordinarie ledamot)
  • Nämndeman, Svea Hovrätt

 

Vem sitter var?

Kommunfullmäktigegrupp

  • Mats Einarsson, Tumba (ordinarie ledamot, gruppledare)
  • Kerstin Amelin, Tullinge (ord.)
  • Yrsa Rasmussen, Alby (ord.)
  • Bekir Uzunel, Tullinge (ord.)
  • Pia Carlson, Fittja (ord.)
  • Ronnie Anderson, Skäcklinge (ord.)
  • Marit Normasdotter, Alby (ord.)
  • Monica Brundin, Slagsta (ers.)
  • Hampus Byström, Alby (ers.)
  • Therese Karlsson, Tuna (ers.)
  • Björn Pettersson, Storvreten (ers.)

Kommunfullmäktiges valberedning

  • Kerstin Amelin, Tullinge (ers.)

Kommunens revisorer

  • Folke Olsson, Slagsta

Kommunstyrelse

  • Mats Einarsson, Tumba (ord.)
  • Kerstin Amelin, Tullinge (ers.)

Arbets- och näringslivsberedningen

  • Mats Einarsson, Tumba (1:e vice ordförande)
  • Kerstin Amelin, Tullinge (ers.)

Klimat- och planeringsberedningen

  • Fredrik Andersson-Tay, Tumba (ord.)
  • Monica Brundin, Slagsta (ers.)

Demokratiberedningen

  • Mats Einarsson, Tumba (1:e vice ordförande)

Personalutskottet

  • Mats Einarsson, Tumba (1:e vice ordförande)

Arbetsmarknads- och vuxenutbildningsnämnden 

  • Ronnie Anderson, Skäcklinge (ord.)
  • Kerstin Amelin, Tullinge (ers.)

Kultur- och fritidsnämnden

  • Pia Carlson, Fittja (ord.)
  • Anders Pemer (ers.)

Miljö- och hälsoskyddsnämnden

  • Samira Österberg, Tullinge (ord.)
  • Monica Brundin, Slagsta (ers.)
  • Ronnie Anderson, Skäcklinge (ers.)

Samhällsbyggnadsnämnden

  • Kerstin Amelin, Tullinge (ord.)
  • Hampus Byström, Alby (ers.)

Socialnämnden

  • Mats Einarsson, Tumba (ordförande)
  • Juan Guzmán, Hallunda (ers.)

Tekniska nämnden

  • Marit Normasdotter, Alby (ord.)
  • Jenny Karinsdotter, Tullinge (ers.)

Utbildningsnämnden

  • Bekir Uzunel, Tullinge (ord.)
  • Erik Jon-And, Hallunda (ers.)

Valnämnden

  • Mats Einarsson, Tumba (ord.)

Vård- och omsorgsnämnden

  • Kerstin Amelin, Tullinge (1:a vice ordförande)
  • Björn Pettersson, Storvreten (ers.)

Brottsförebyggande rådet

  • Marit Normasdotter, Alby (1:a vice ordförande)

Folkhälsokommittén 

  • Monica Brundin, Slagsta (ord.)

Dialogforum

  • Alby
    Marit Normasdotter, Alby
  • Fittja
    Pia Carlson, Fittja (ordförande)
  • Grödinge
    Joakim Envall, Alby
  • Hallunda-Norsborg
    Erik Jon-And, Hallunda
  • Tullinge
    Samira Österberg, Tullinge
  • Tumba-Storvreten
    Sinan Celepli, Hallunda, tidigare Storvreten (1:e vice ordförande)

AB Botkyrkabyggen

  • Kerstin Amelin, Tullinge

Botkyrka Stadsnät AB

  • Mats Einarsson, Tumba

Upplev Botkyrka AB/Hågelbyparken AB

  • Fredrik Andersson-Tay, Tumba

Mångkulturellt Centrum (MKC)

  • Bekir Uzunel, Tullinge

Nämndemän – Södertörns tingsrätt

  • Kerstin Amelin, Tullinge
  • Ronnie Anderson, Skäcklinge
  • Houda Dekhla, Storvreten
  • Pia Carlsson, Fittja

Politisk styrgrupp för Fairtrade City

  • Fredrik Andersson-Tay, Tumba

Samordningsförbundet Botkyrka, Huddinge och Salem

  • Mats Einarsson, Tumba

 

Kopiera länk