Uncategorized

Fantastisk dag i Fittja med fotboll, musik och politik!

Den 14 augusti var det sammanlagt ett 100-tal besökare som besökte terrassen utanför Mångkulturellt Centrum (MKC) i Fittja. Där kunde man ta del av seminarium, musik, god mat från MKC:s café och en härlig stämning. Dagen inleddes av att Vänsterpartiet Botkyrka spelade en vänskapsmatch mot Support SK, ett nystartat fotbollslag som spelar i division 6 och vars spelare mestadels kommer från röda linjen. Matchen slutade förvånande nog 1-5 till Support SK. Vänsterpartiet Botkyrka gjorde första målet, men sedan gick det utför. Domare var Lars Ohly, partiledare för Vänsterpartiet.

Dagen fortsatte med ett spännande seminarium om fotbollens roll i samhället. Den person som ledde oss genom samtalen var Mångkulturellt Centrums egen verksamhetschef Leif Magnusson, som inte bara är chef för MKC utan också fotbollstränare för IFK Tumba. Vi hade Matilda Johansson där, spelare i BK Träsket och feminist. Hon pratade om hur olika förutsättningarna kan se ut för tjejer och killar i fotbollens värld och vad som bör göras för att det inte ska blir så. Med i panelen var också Ola Karlman, ordförande i Ungdom mot Rasism och projektledare för ”Unga fotbollsspelare mot rasism & våld”. Ola pratade om hur man inom ramarna för projektet tagit fram metodmaterial som idrottsklubbar kan arbeta med för att synliggöra rasism och främlingsfientlighet inom laget och utanför. Panelen ärades dessutom av Ulric Jansson, som varit väldigt engagerad i Fotbollsalliansen och numera i något som kommer kallas Stiftelsen Hattrick och har jobbat mycket med frågeställningar om hur man får en schysst supporterkultur, men också hur elitfotbollsspelare kan göra mycket för unga fotbollsspelare, och påverka dem i rätt riktning. Sist men inte mins så deltog också Fuat Noyan från ABF Botkyrka – Salem om erfarenheterna med den Drive-In-fotboll som ABF har arrangerat i Botkyrka. Alla vill kanske inte vara med i ett fotbollslag eller vara en så strukturerad fotbollsspelare utan mest spela när det känns rätt och man har tid. Ingen press på divisionsspel eller från tränare. Det måste finnas utrymme för den sortens hälsofrämjande spontanfotboll också.

Efter den folkrika och väldigt intressanta panelen var det dags för politikerna att diskutera förutsättningen för att allt det man kan och bör göra rent socialt med fotbollen kan bli verklighet. I panelen satt Niklas Gladh, som själv spelat fotboll i många år samt är gruppledare för Miljöpartiet i Botkyrka, Bosse Johansson, kommunalråd för Socialdemokraterna i Botkyrka och fotbollstränare samt Anna Herdy, som är ordförande för vår egen partiförening här i Botkyrka. Diskussionerna handlade inte enbart om tillgång till tider och anläggningar utan också om könsroller och vilka bilder om tjejer och vad som är tillåtet och inte. Det diskuterades om hur politiker kan stimulera att tjejer inte slutar idrotta efter 15 års ålder och en massa annat.

Det serverades fantastisk mat på MKC och under tiden så bjöds det både på underhållning och allvar. Jenny Wrangborg, poet och riksdagskandidat för Vänsterpartiet i Stockholms län, läste ett gäng väldigt gripande och peppande dikter från sin nyutkomna diktsamling ”Kallskänkan” för åhörarna. Vi fick höra appeller från både Dror Feiler, som var med på en av de attackerad båtarna från Ship to Gaza. Dror berättade om sina upplevelser och varför det är viktigt att vi samlar in massor av pengar för att skicka en ny flottilja som kan komma fram med alla de förnödenheter som behövs på Gaza-remsan. Nemrut Büyükkaya, som är kurdisk läkare, berättade om de många fängslade barn som finns i Diyarbakir och vad vi här hemma kan göra för att uppmärksamma och berätta om vad som händer och hur mycket det strider mot barnkonventionen.

Det serverades fantastisk mat på MKC och under tiden så bjöds det både på underhållning och allvar. Jenny Wrangborg, poet och riksdagskandidat för Vänsterpartiet i Stockholms län, läste ett gäng väldigt gripande och peppande dikter från sin nyutkomna diktsamling ”Kallskänkan” för åhörarna. Vi fick höra appeller från både Dror Feiler, som var med på en av de attackerad båtarna från Ship to Gaza. Dror berättade om sina upplevelser och varför det är viktigt att vi samlar in massor av pengar för att skicka en ny flottilja som kan komma fram med alla de förnödenheter som behövs på Gaza-remsan. Nemrut Büyükkaya, som är kurdisk läkare, berättade om de många fängslade barn som finns i Diyarbakir och vad vi här hemma kan göra för att uppmärksamma och berätta om vad som händer och hur mycket det strider mot barnkonventionen.

Som avslutning på kvällen hade vi också livemusik och stand-up. Melody och ”Zlatan” pratade mycket fotboll och hur sommaren varit. Många skratt hördes på MKC:s terass. Hakan Vreskala och gänget spelade härlig kurdisk/turkisk musik och det blev dans till mångas förtjusning.

Som avslutning på kvällen hade vi också livemusik och stand-up. Melody och ”Zlatan” pratade mycket fotboll och hur sommaren varit. Många skratt hördes på MKC:s terass. Hakan Vreskala och gänget spelade härlig kurdisk/turkisk musik och det blev dans till mångas förtjusning.

Som sista händelse ut för dagen kom gruppen Slag från hjärtat och spelade skön musik. Med låtar som ”Lägg ner ditt vapen” och ”De rika blir rikare” så höjde de stämningen och gunget bra.

Vänsterpartiet Botkyrka skulle vilja tacka alla fantastiska människor som var med och deltog och gjorde den här dagen till vad den blev. Tack!

Video från Slag från hjärtats spelning

Kopiera länk