Uncategorized

Debatt på Filippinska kultur- och fritidsföreningen

Lördagen den 28 augusti hade Filippinska kultur- och fritidsföreningen bjudit in fullmäktiges partier till en panelutfrågning i samband med föreningens stora familjefest i Hallunda folkets hus. Ett hundratal föreningsmedlemmar fanns i publiken. Vänsterpartiet representerades av vår riksdagskandidat Hediye Güzel. Först fick alla partier göra en presentation på en minut (vilket Stig Bjernerup från FP sin vana trogen utökade till drygt två…).

Hediye underströk bl.a.att Vänsterpartiet är det parti som värnar välfärden och säger nej till vinstintressen. Därefter fick partierna i tur och ordning svara på tre frågor: om arbetslösheten, bostäder och om mäns våld mot kvinnor. Det märktes att det inte är lätt att behandla så komplexa ämnen på så kort tid (och att som Stefan Dayne, KD, ett par gånger inleda med att ”vi har flera konkreta förslag” utan att presentera några sådana är ingen bra taktik…). Hediye (och Katarina Berggren S, måste erkännas) klarade det dock med den äran.

Kopiera länk