Uncategorized

Öppet möte om Afghanistan

Vänsterpartiet och Ung Vänster i Botkyrka bjuder in till öppet möte om Afghanistan:

Socialdemokraterna och Miljöpartiet har som bekant lämnat den rödgröna överenskommelsen om tillbakadragande av de svenska trupperna från Afghanistan och har istället gjort upp med regeringen om en text som inte garanterar någonting och inte innebär någon ny strategi. Tvärtom kommer trupperna att förstärkas det kommande året. Vänsterpartiet står fast vid det som allt fler nu kräver – ta hem trupperna!

Kom och lyssna till Hans Linde, utrikespolitisk talesperson och gruppledare för Vänsterpartiet i riksdagen, som berättar om hur Vänsterpartiet ser på Afghanistankriget och hur freden skulle kunna vinnas.

Tid: 17 november kl 18.00
Plats: Partilokalen, Tingsvägen 17 i Alby
Vi bjuder på fika!

Anmäl dig gärna på vårt event på Facebook!

Kopiera länk