Uncategorized

Vänsterpartiet Botkyrka nominerade Hans Linde

Vänsterpartiet Botkyrka nominerade på sitt medlemsmöte den 2 oktober Hans Linde till ny partiordförande. Hans, som är 32 år gammal, kommer från Göteborg och är partiets gruppledare i riksdagen. Han har tidigare jobbat som behandlingsassistent.

Vänsterpartiet Botkyrka nominerade på sitt medlemsmöte den 2 oktober Hans Linde till ny partiordförande. Hans, som är 32 år gammal, kommer från Göteborg och är partiets gruppledare i riksdagen. Han har tidigare jobbat som behandlingsassistent.

Botkyrka nominerade även en lång rad namn till partistyrelsen: Vilmer Andersen, Ulla Andersson, Josefin Brink, Emil Broberg, Fransisco Contreras, Nooshi Dadgostar, Rossana Dinamarca, Mats Einarsson, Lisa Englund, Marianne Ericsson, Ali Esbati, Anna Herdy, Ida Gabrielsson, Hediye Güzel, Jens Holm, John Hörnquist, Wiwi-Anne Johansson, Kalle Larsson, Ida Legnemark, Martina Nilsson, Mats Pilhem, Tamara Spiric, Bekir Uzunel, Alice Åström.

Till kongressombud nominerades Anna Herdy och Nooshi Dadgostar, med K-G Nordberg som ersättare. Ombuden väljs gemensamt av partiföreningarna i Botkyrka, Södertälje, Salem och Nykvarn på ett möte den 8 november.

Kongressen genomförs i Uppsala den 5-8 januari,

Kopiera länk