Uncategorized

Studentupproret i Chile — en revolution för 2000-talet!

Juni 2011–studenter och fackföreningsaktivister stänger ner centrala Santiago och skakar om den nyliberala regeringen!  Ett latinamerikankst uppror mot marknadens diktatur där unga kvinnor har tagit ledande roller–vad kan vi i Sverige lära oss av detta?  Hur har man mobilserat sig och varför och vad finns det för möjligheter till en samhällsomvandling i dagens Chile?  Alla dess frågor kommer vi att ta upp under vår studiekväll med Latinamerikagruppernas ordförande Francisco Contreras på onsdag 7 dec kl 18.30 i partilokalen på Tingsvägen 17 i Alby.  Francisco kommer att berätta om upproret och leda oss i en diskussion om de innovativa och kreativa former som den chilensk aktivism använder sig av för att kämpa för samhällsförändringar.  Missa inte denna unika chans att lära dig mer om situationen i Chile från en av Sveriges mest kunniga latinamerikaaktivister.  Vi kommer att fika och ha tid till diskussion och frågor.  Ta med er intresserade kamrater och låt er inspireras av en modig kamp för ett rättvist samhälle!

Kopiera länk