Uncategorized

Botkyrka kommun föreslås ge humanitär hjälp till Gazas folk

Pressmeddelande 2012-01-12

Botkyrka kommun föreslås ge humanitär hjälp till Gazas folk

Botkyrka kommun ska bistå med humanitär hjälp till befolkningen i Gaza. Det beslutade kommunstyrelsen den 9 januari att föreslå Botkyrkas kommunfullmäktige. Initiativet kommer från Vänsterpartiet. Beslutet innebär att kommunen ska skänka överblivet materiel, exempelvis skolmaterial, till Gaza via organisationen Ship to Gaza.

– Gazas befolkning lever under en mycket hård ockupation och blockad. Genom vårt initiativ kommer Botkyrka kommun att bidra till att lindra något av nöden i området. Det är ett sätt att visa solidaritet i praktisk handling, säger Mats Einarsson, gruppledare för Vänsterpartiet Botkyrka.

Den 26 januari kommer frågan att debatteras och beslutas på
kommunfullmäktiges sammanträde.

___________________________________

Hela motionen finns att läsa här.

___________________________________

För mer information, kontakta:

Mats Einarsson, gruppledare Vänsterpartiet Botkyrka
[email protected]
073-421 87 84

Elisabeth Biström, politisk sekreterare Vänsterpartiet Botkyrka
[email protected]
070-889 19 16

Kopiera länk