Uncategorized

Fira internationella kvinnodagen 8 mars!

Den 8 mars är det internationella kvinnodagen. Då demonstrerar vi för jämställdhet och mot könsorättvisor! Ta med din mamma, din syster, din kompis och dig själv till Södermalmstorg. Vi samlas klockan 18:00 för att lyssna på tal, innan vi gemensamt går till Medborgarplatsen där tal och musik av Sanna Carlstedt väntar.

Den 8 mars är det internationella kvinnodagen. Då demonstrerar vi för jämställdhet och mot könsorättvisor! Ta med din mamma, din syster, din kompis och dig själv till Södermalmstorg. Vi samlas klockan 18:00 för att lyssna på tal, innan vi gemensamt går till Medborgarplatsen där tal och musik av Sanna Carlstedt väntar.

Talare är Ella Coogan, Annelie Nordström, Bayan Nasih och Sonja Wallbom

Plats: samling 18.00 på Södermalmstorg, demonstrationen går till Medborgarplatsen

Arrangörer: 8-mars kommittén

Välkommen!

Kopiera länk