Uncategorized

Anna Herdy: Nattis underlättar livspusslet för Botkyrkaborna

Anna Herdy, ordförande för Vänsterpartiet Botkyrka

Botkyrkabloggen skriver Anna Herdy om barnomsorg på obekväm arbetstid. En viktig reform som underlättar vardagen för föräldrar i Botkyrka.

”I dagarna kom Skolverket med ny statistik om hur det står till med tillgången till barnomsorg på obekväm arbetstid i landets kommuner. Resultatet var dystert – inte ens varannan kommun erbjuder så kallat ”nattis”; barnomsorg på kvällar, helger och nätter. Botkyrka är dock ett positivt undantag. Sedan förra hösten finns här möjlighet att få barnomsorg på obekväm arbetstid. Det var en viktig reform som vi i den rödgröna majoriteten genomförde, för att underlätta för familjer att få tillvaron att gå ihop. (…)”.

Läs hela inlägget här.

 

Kopiera länk