Uncategorized

Mats Einarsson kommenterar beslutet att sälja 1000 lägenheter i Alby

”Så beslutades idag, trots protester från hyresgästerna, att sälja ut 1 000 av Botkyrkabyggens lägenheter i Alby till ett privat fastighetsbolag. Med röstsiffrorna 55 mot 4, gick fullmäktige emot de nära 3 000 hyresgäster som via Hyresgästföreningens enkät sagt att de vill bo kvar i Botkyrkabyggen, de ca 800 personer som velat visa sitt ställningstagande via våra protestlistor och de många människor som engagerat sig för att få vara med i processen, bli informerade och få göra sin röst hörd. (…)”

”Så beslutades idag, trots protester från hyresgästerna, att sälja ut 1 000 av Botkyrkabyggens lägenheter i Alby till ett privat fastighetsbolag. Med röstsiffrorna 55 mot 4, gick fullmäktige emot de nära 3 000 hyresgäster som via Hyresgästföreningens enkät sagt att de vill bo kvar i Botkyrkabyggen, de ca 800 personer som velat visa sitt ställningstagande via våra protestlistor och de många människor som engagerat sig för att få vara med i processen, bli informerade och få göra sin röst hörd. (…)”

Läs hela inlägget här.

 

Kopiera länk