Uncategorized

200 böcker från Botkyrka till barnen i Gaza


Tidigare i år beslutade kommunfullmäktige i Botkyrka att bifalla en motion från Vänsterpartiet om att ge humanitärt stöd till befolkningen i Gaza, genom att skänka överblivet materiel dit. Imorgon blir beslutet verklighet när 200 böcker, framför allt barnböcker, ska lämnas över till en representant för Ship to Gaza.


Tidigare i år beslutade kommunfullmäktige i Botkyrka att bifalla en motion från Vänsterpartiet om att ge humanitärt stöd till befolkningen i Gaza, genom att skänka överblivet materiel dit. Imorgon blir beslutet verklighet när 200 böcker, framför allt barnböcker, ska lämnas över till en representant för Ship to Gaza.

– För ett par dagar sedan varnade FN för att Gazaremsan kommer att vara obeboelig om åtta år om ingenting görs åt situationen. Israels blockad mot Gaza innebär att det mesta saknas – allt från rent vatten, till sjukvårdsmateriel och mediciner till elektricitet. Omvärlden måste agera, och jag är glad att Botkyrka kommun kan dra ett litet stå till stacken genom att bistå med böcker som kan användas i skolor. Vi vill tacka Ship to Gaza för att de vill samarbeta genom att frakta böckerna till barnen i Gaza, säger Mats Einarsson, kommunalråd (V).

Överlämningen ska äga rum på Hallunda bibliotek imorgon 4 september kl. 10.00. Med på överlämningen finns ansvariga kommunpolitiker, bibliotekschefen Margaretha Berg samt Salamaah Abdul Karim från Ship To Gazas styrgrupp.

Datum & tid: 4 september kl 10.00

Plats: Hallunda bibliotek, Borgvägen 1 (Hallunda Folkets Hus)

För mer information, kontakta:

Mats Einarsson, [email protected], 073-421 87 84

Kopiera länk