artikel

Sätt demokratifrågorna på dagordningen

Efter en motion från vänsterpartiet anordnar kommunen demokratidagar den 24-28 oktober. Självklart finns vänsterpartiet representerat som deltagare i debatter och på annat sätt.
Under veckan kommer vänsterpartiet bland annat att synas under debatten ”Från diktatur till demokrati” på Mångkulturellt Centrum i Fittja, där vi representeras av Ali Esbati, känd bland annat för att ha varit ordförande för Ung Vänster. Under onsdagen deltar Mats Einarsson, kommunfullmäktigeledamot i Botkyrka och riksdagsledamot, i en debatt om demokratin i Botkyrka på Grafiskt Centrum i Tumba. Vänsterpartiet närvarar förstås också på demokratimässan i Hallunda Folkets Hus på torsdagkvällen.

Läs mer om demokratidagarna på kommunens hemsida:
https://www.botkyrka.se/blandat/22784.html

Kopiera länk