artikel

Nasrin vill se mer jämställdhet i skolorna

Vi har träffat Nasrin Mosavi, ersättare i barn- och ungdomsnämnden och styrelseledamot för Vänsterpartiet i Botkyrka.

Vad tycker du är viktigast i skolan idag?
Att man får in ett aktivt jämställdhetstänkande, där barnen tillåts vara hela människor utan att begränsas av gamla unkna könsroller – tjejer ska tillåtas ta plats och killar ska få vara känsliga. Ingen ska bli kallad "hora" eller "bög" för att man vågar vara den unika fantastiska person man är. Alla ska respekteras fullt ut precis som de är.

Vad tycker du om kommersialiseringen av skolorna?
I ett demokratiskt samhälle måste undervisningen vara självständig. Ingen ska tillåtas ha kommersiella intressen av barn, utan de måste tillåtas att vara just barn. Både sponsring av läromedel och friskolor som styrs med kommersiella intressen är hot mot detta.  Genom att vi har en rödgrön majoritet i Botkyrka är vi tryggare mot denna utveckling än vad man är i andra kommuner i Stockholms län.

Kopiera länk