artikel

Vi bygger Botkyrka

Vasiliki Papayannis är Vänsterpartist i Botkyrka. Hon sitter i samhällsbyggnadsnämnden, i Botkyrkabyggens styrelse och i planerings- och näringslivsberedningen. Vår politiske sekreterare Petteri passade på att ställa lite korta frågor när de sprang på varandra häromdagen.

Vasiliki Papayannis
Bor: Värdshusvägen i Fittja
Ålder: 33 år
Sysselsättning: Studerar till samhällsplanerare
Uppdrag: Fullmäktigeledamot (v) och ledamot i samhällsbyggnadsnämnden, Botkyrkabyggens styrelse och planerings- och näringslivsberedningen.

Hej Vasiliki! Är det kul att bygga Botkyrka?
Hahaha… Ja det är kul! Det är naturligtvis roligare att satsa och bygga upp än att sälja ut. Det är där skiljelinjen mellan vänstern och högern går.

Vilka perspektiv är viktiga att ha med sig när Botkyrka byggs?
Det är mycket som är viktigt. Vi måste ta miljöproblemen på allvar, så allting ska ha ett hållbarhetsperspektiv. Jag arbetar dessutom hårt med att våra offentliga miljöer ska kännas mer trygga och säkra att vistas i. Och vi ska anstränga oss att rusta upp våra miljonprogramområden.

Någon fråga du särskilt brinner för?
Ja, jag vill verkligen att vi ska knyta ihop Botkyrka via spårbunden trafik.

Vad önskar du dig mest av allt just nu?
Jag vill snarast att vi kommer igång med att rusta upp Fittja och att invånarna är med i detta arbete.

Kopiera länk