artikel

Vi satsar på framtiden

Botkyrka är det rödgröna alternativet i Stockholmsregionen. Det märks i Botkyrkas budget för 2009. Vi satsar på våra barn och ungdomar. Vi tror att Botkyrka är platsen där drömmar kan förverkligas och människor utvecklas. Vi vill förbättra allas livsvillkor och vårt mål är att Botkyrka ska bli den bästa platsen att bo, leva och verka i.

Några av våra satsningar är:

  • Storsatsning på våra skolor och förskolor. Vi förbättrar underhållet, rustar upp och bygger nytt. Nya Malmsjö skola är den största skolsatsningen i Botkyrkas historia. Dessutom får barn- och ungdomsnämnden ytterligare 15 miljoner kr för att svara mot volymökningar och till förbättrad undervisning. Vi gör en unik satsning på flerspråkig undervisning.
  • Arbetet att förverkliga familjeparken i Hågelby fortsätter.
  • Vi utvecklar Subtopiaområdet med satsningar på nycirkus, scenkonst och film.
  • Musikhuset i Kärsby renoveras.
  • De nya och moderna lokalerna för Kulturskolan ska stå klara till sommaren bredvid nyupprustade Tumbascenen.
  • Botkyrka får sin femte konstgräsplan. Nu är det Fittjas tur.
  • Brantbrinks idrottsplats rustas upp.
  • Områden vid Lida och Vinterskogen blir naturreservat.
  • Så många ungdomar som möjligt ska erbjudas sommarjobb.
  • Vi knyter ihop Botkyrka med ytterligare cykelvägar mellan Tullinge och Alby samt mellan Vårsta och Smällan.

Det är skillnad på rödgrön välfärdspolitik och högerns politik som leder till ökade orättvisor och försämrad välfärd.

Katarina Berggren – gruppledare (s) Botkyrka

Mats Einarsson – gruppledare (v) Botkyrka

Niklas Gladh – gruppledare (mp) Botkyrka

Kopiera länk