artikel

Botkyrka bjuder in S, V och Mp för att diskutera storstadspolitik

Vänsterpartiet, Socialdemokraterna och Miljöpartiet i Botkyrka har bjudit in den centrala arbetsgrupp som de tre oppositionspartierna tillsatt för att utforma en ny, gemensam storstadspolitik.

I Inbjudan skriver Katarina Berggren, Mats Einarsson och Niklas Gladh, gruppledare för respektive parti i Botkyrka, att ett fördjupat samarbete på central nivå är nödvändigt för att kunna byta såväl regering som politik efter valet 2010.

De framhåller att Botkyrka har många och långa erfarenheter av storstadssatsningar, integrationsarbete och demokratiutveckling och hoppas att arbetsgruppen kan komma till Botkyrka för att diskutera dessa frågor.

I den centrala arbetsgruppen sitter Mikael Damberg (s), Anna Johansson (s), Anneli Philipsson (v), Kalle Larsson (v), Yvonne Ruwaida (mp) och Kia Andreasson (mp).

Kopiera länk