Uncategorized

Stöd åt Ship to Gaza! Kl. 18.00 på Sergels Torg

Ship to Gazas frihetsflotta, Freedom Flotilla, har attackerats av israelisk militär. Tidigt i morse mördades minst 10 personer när hjälpsändingen med nödvändigheter till Gazas hårt prövade befolkning till varje pris skulle stoppas. Israel har visat att man inte skyr några medel, och att civila från alla länder kan bli militära mål om de sätter sig emot ockupation och blockader. Just därför ska vi visa att Ship to Gaza har ett brett stöd i Sverige.

Detta är en unik händelse att en humanitär hjälpsändning bemöts med militärmakt. Nationer, politiker och medborgare över hela världen protesterar och ställer Israel till svars. Ship to Gaza vädjar efter internationell solidaritet och manifestationer utanför Israels ambassader och konsultat. I flera europeiska städer kommer det hållas manifestationer under måndagen.

Stockholm:
Solidaritetsmanifestation måndag 31 maj 18.00 på Sergels Torg.

Den svenska regeringen måste fördöma Israels agerande och försvara rätten att segla på internationella vatten.
Allt stöd åt Ship to Gaza!

Talare:

Lars Ohly, ordförande Vänsterpartiet
Per Gharton, fd EU-Parlamentariker
Åsa Linderborg, Debattör och krönikör
Zaida Catalan, Miljöpartiet
Lise Berg, generalsekreterare för Amnesty
Carin Jämtin, oppositionsborgarråd Socialdemokraterna Stockholm
Peter Wiederud, Ordförade Kristna broderskapsrörelsen
Carlito (rappare) håller en kort acapella

Mer information på: https://www.facebook.com/home.php#!/event.php?eid=126581517370091&ref=nf

* Skriv en insändare, använd till exempel Insändarmaskinen https://apps.facebook.com/insandarmaskinen
* Tipsa dina kompisar! Starta en SMS-kedja om protesterna
* Diskutera med folk på jobbet eller skolan om Ship to Gaza. eller varför inte med någon på bussen?

Slut upp ikväll!

Kopiera länk