artikel

Medlemsmöte den 11 oktober – kan vi lära något av Moderaterna?

Torsdagen den 11 oktober är det dags för medlemsmöte i partiföreningen. Då kommer vår partisekreterare Aron Etzler och berättar om den bok han snart kommer att ge ut, som handlar om hur Moderaterna lyckades omvandla sig till ”Nya Moderaterna” och vinna regeringsmakten.

Torsdagen den 11 oktober är det dags för medlemsmöte i partiföreningen. Då kommer vår partisekreterare Aron Etzler och berättar om den bok han snart kommer att ge ut, som handlar om hur Moderaterna lyckades omvandla sig till ”Nya Moderaterna” och vinna regeringsmakten.

Aron har beskrivit Moderaterna som ”det skickligaste partiet i Sverige”, och menar att bilden av att partiet bara putsat sin fasad, men egentligen är samma gamla moderater, är felaktig. Framgångarna bygger på ett långsiktigt, ideologiskt arbete menar han. Låter det här intressant? Då är du välkommen att komma och lyssna på och diskutera med Aron!

Tid: 11 oktober, 18.30-20.30
Plats: Vänsterpartiets lokal på Tingsvägen 17 i Alby.

Välkomna!

 

Kopiera länk