artikel

Se debatten om Albyberget

albyärintetillsaluDen 31 oktober ordnade Hyresgästföreningen en debatt om försäljningen av 1 300 lägenheter på Albyberget. Från Vänsterpartiet deltog Mats Einarsson. Övriga debattörer var Katarina Berggren (S), Nils Junker (Bp), Dan Gahnström (Mp), Benny Ferdinandsson (Fp) och ordföranden i Botkyrkabyggen Bosse Johansson (S).

Den 31 oktober ordnade Hyresgästföreningen en debatt om försäljningen av 1 300 lägenheter på Albyberget. Från Vänsterpartiet deltog Mats Einarsson. Övriga debattörer var Katarina Berggren (S), Nils Junker (Bp), Dan Gahnström (Mp), Benny Ferdinandsson (Fp) och ordföranden i Botkyrkabyggen Bosse Johansson (S).

På Hyresgästföreningens hemsida kan du se videoklipp från debatten.

Södra Sidan var också där och skrev en artikel: ”Lägenheterna kan rustas upp utan att Alby säljs”.

Kopiera länk