artikel

Vår motion om vård- och omsorgscollege bifölls

Framtidens välfärd hänger på att fler ungdomar väljer att utbilda sig för att arbeta inom vården och omsorgen. Förra året sökte bara drygt 2 700 elever till gymnasieskolans omvårdnadsprogram i hela landet, att jämföra med att omkring 18 000 elever gick vårdlinjen varje år i början av 1980-talet. Om vi inte lyckas vända trenden, kommer det att saknas 170 000 gymnasieutbildade inom vård och omsorg år 2030.

Framtidens välfärd hänger på att fler ungdomar väljer att utbilda sig för att arbeta inom vården och omsorgen. Förra året sökte bara drygt 2 700 elever till gymnasieskolans omvårdnadsprogram i hela landet, att jämföra med att omkring 18 000 elever gick vårdlinjen varje år i början av 1980-talet. Om vi inte lyckas vända trenden, kommer det att saknas 170 000 gymnasieutbildade inom vård och omsorg år 2030.

För att fler ska vilja arbeta inom de här yrkena, behöver förstås lönerna och arbetsvillkoren bli bättre. Men det krävs även satsningar som gör omvårdnadsutbildningen till en attraktiv utbildning som både leder till jobb direkt efter gymnasiet och öppnar dörrar för framtiden. Den som går gymnasiets omvårdnadsprogram i Botkyrka ska veta att det betyder att man garanterat får bra praktik, kontakter med framtida arbetsgivare och en utbildning av högsta kvalitet. Därför är vi glada att vår motion om att Botkyrka kommun ska ansöka om att ingå i Vård- och omsorgscollege blev bifallen i kommunfullmäktige.

Här kan du läsa motionen.

Här kan du läsa mer om Vård- och omsorgscollege.

 

Kopiera länk