artikel

Gör som Nina Hemmingsson och många andra – bli medlem i Vänsterpartiet!

Hemmingsson

Bilden: serietecknaren Nina Hemmingsson berättar på Twitter att hon betalar sin medlemsavgift till Vänsterpartiet för 2013.

Du har väl inte glömt att betala din medlemsavgift för att fortsätta vara medlem i Vänsterpartiet?

Om du inte redan är medlem, så kan du gå in här och fylla i formuläret för att anmäla att du vill gå med.

Vänsterpartiet har vuxit rejält de senaste åren. Inte sedan 2003 har vi varit så många medlemmar. Storstockholmsdistriktet, där Botkyrka ingår, är ett av de distrikt som ökat mest. Sedan januari 2010 har vi blivit över 1100 fler medlemmar i distriktet – det är en ökning med nästan 60 procent!

Det spelar roll att Vänsterpartiet växer. Vi är inget rikt parti som kan påverka genom att köpa utrymme i TV eller tidningar, utan vi behöver istället vara många som deltar i arbetet för att göra Sverige mer rättvist och jämställt. Kom gärna med du också!

Vill du veta mer om vad det innebär att vara medlem i Vänsterpartiet, eller har du frågor om ditt medlemskap? Läs här eller här, eller hör av dig till oss!

 

Kopiera länk