artikel

Hur vill du att Botkyrka ska se ut år 2040?

översiktsplan

På torsdag den 11 april har vi medlemsmöte om förslaget till ny översiktsplan för Botkyrka. En översiktsplan är en övergripande plan för hur kommunens mark ska användas. Var ska nya bostäder byggas? Hur ska olika kommundelar utvecklas? Det är frågor som besvaras i översiktsplanen. Kom till medlemsmötet om du vill vara med och diskutera Botkyrkas framtida utveckling!

Här hittar du förslaget till ny översiktsplan, som just nu är ute på samråd för att Botkyrkaborna ska kunna lämna synpunkter på innehållet.

På mötet ska vi också göra fyllnadsval till arbetsmarknads- och vuxenutbildningsnämnden, tekniska nämnden och till kommunens folkhälsokommitté.

Välkommen till mötet!

Tid: 11 april kl. 18.30
Plats: kommunhuset i Tumba, lokal 2:2 (våning 2)

 

Kopiera länk