artikel

Vänsterpartiets feministiska politik och våra feministiska utmaningar

banner feministevent

De feministiska frågorna är glödheta. ”Hijabuppropet” som var ett svar på att en kvinna blev misshandlad för att hon valt att bära slöja, renderade enorm uppmärksamhet och tusentals deltog i protesten mot våld och kvinnoförtryck. I Sverige år 2013 har kvinnor fortfarande inte samma möjligheter som män. Lönerna är lägre, skönhetsidealen ger unga tjejer ångest och tiotusentals kvinnor utsätts årligen för våld från en man.

Feminismen behövs, och vi behöver bli en ännu starkare feministisk röst för rättvisa.

Vänsterpartiet är ett feministiskt parti. Vad innebär det i praktiken? Hur ser vår feministiska politik ut och vilka är de viktigaste aktuella utmaningarna för att förändra Sverige i mer jämställd riktning?

Barbro Sörman, som sitter i Vänsterpartiet Storstockholms distriktsstyrelse kommer och presenterar Vänsterpartiets feministiska politik och leder en diskussion om hur vi kan arbeta feministiskt.

Alla medlemmar och intresserade är varmt välkomna!

Tid: 17/9, 18.30-20.00
Plats: vår lokal på Albyberget, Tingsvägen 17.

Arr: Vänsterpartiet Botkyrka, ABF Botkyrka-Salem

Kopiera länk