artikel

Botkyrkabo yngst på Vänsterpartiets EU-lista

I söndags presenterade Vänsterpartiets valberedning sitt förslag till EU-lista inför EU-parlamentsvalet i maj nästa år. På plats 25 föreslås Fredrik Andersson från Storvreten. Med sina 24 år är han därmed yngst på partiets förslag till lista.

– Jag tycker att det är jätteroligt att ha blivit föreslagen. Med rätta så blåser det EU-kritiska vindar i Sverige så nästa års EU-val har stora möjligheter att bli en framgång för Vänsterpartiet, säger Andersson. 

De tre toppnamnen på förslaget är Mikael Gustafsson (Storstockholm), Liselott Olsson (Västerbotten) och Linda Snecker (Östergötland). Listan fastställs slutligen först på kongressen i januari 2014.

Hela förslaget till EU-lista finns samlad här: https://www.vansterpartiet.se/mikael-gustafsson-topparvansterpartiets-eu-lista/

Kontakt:
Fredrik Andersson
[email protected]
070-6475983

20131108-232247.jpg
Kopiera länk