artikel

Vänsterpartiet vill ha svar: vilka hus planerar du att riva, Jimmy Baker (m)?

MBopol
Bilden: citat från yttrande och motion från Moderaterna i Botkyrka. 

Pressmeddelande 3 mars 2014:

Moderaterna i Botkyrka har presenterat delar av sin bostadspolitik inför valet 2014. Den består av kraftiga privatiseringsambitioner – i en motion till fullmäktige i februari beskriver partiet att man vill sälja 1 000-1 500 ytterligare allmännyttiga hyresrätter ur Botkyrkabyggens bestånd. Nu går moderaterna ett steg längre och skriver i ett yttrande till kommunstyrelsen den 3/3, att även rivning av vissa fastigheter kan bli aktuellt för att, som de skriver, åstadkomma ”förnyelse och en välbehövlig förändring av gatubilden” i våra norra kommundelar. 

–  Vi vill gärna veta, i klartext, vad Moderaterna syftar på, när de skriver om att riva fastigheter. Handlar det om att riva hyresrätter och i så fall vilka? Jag tror att Botkyrkaborna gärna vill veta mer om de här drastiska planerna. Ska man vara orolig för att ens bostad rivs, om Moderaterna vinner valet? säger Mats Einarsson, gruppledare för Vänsterpartiet.

För mer information, kontakta:

Mats Einarsson, kommunalråd och gruppledare Vänsterpartiet Botkyrka
[email protected]
0734-218784

Elisabeth Biström, politisk sekreterare Vänsterpartiet Botkyrka
[email protected]
070-889 19 16

 

Kopiera länk