artikel

Ny i Vänsterpartiet? Välkommen till kurs för nya medlemmar!

Vi blir fler och fler medlemmar i Vänsterpartiet – det är jättekul! Tillsammans ska vi vinna valen i år, få stopp på vinstintresset i välfärden och föra fram en politik som ersätter girighet med solidaritet och omtanke.

Är du ny medlem eller vill ha en introduktion i Vänsterpartiets politik och organisation? Då kan du anmäla dig till kurs för nya medlemmar. Det är en introduktionshelg för nya Vänsterpartister i Stockholms län. 

Platserna på kurserna är eftertraktade så anmäl dig till någon av tillfällena redan nu!

Anmäl dig till [email protected]
eller ring 08-654 13 10

Kurstillfällen under 2014:

3-4 maj
27-28 september
18-19 oktober
15-16 november
6-7 december

Kursena äger rum på Vänsterpartiets lokal Kafé Marx, på Kungsgatan 84, Kungsholmen.

______________________

Mer studiestips

Distriktet ordnar en rad föreläsningar om Vänsterpartiets valfrågor och andra politikområden som kan vara nyttiga att ha koll på i valrörelsen. Det blir allt ifrån hur vi vill avskaffa vinsterna i välfärden, till utrikespolitik, antirasism och skolpolitik. Kolla in alla föreläsningar på www.storstockholm.vansterpartiet.se/valutbildning/

Kopiera länk