artikel

Inte till salu – fira första maj med vänstern i Stockholm!

1majMissa inte årets första och största folkfest! Fira första maj med Vänsterpartiet, Ung Vänster och Vänsterns Studentförbund.

Missa inte årets första och största folkfest! Fira första maj med Vänsterpartiet, Ung Vänster och Vänsterns Studentförbund.

Som vanligt startar vi dagen vid La Mano-monumentet kl 09.30 och därefter samlas Vänsterpartiet, Ung Vänster och VSF på Medborgarplatsen kl 12.00. Demonstrationståget avgår kl 13.00 och går i år en längre rutt, via Folkungagatan-Katarinavägen (förbi La Mano) och vidare samma väg som vanligt från Slussen.

I Kungsträdgården talar Vänsterpartiets partiledare Jonas Sjöstedt och en massa andra bra talare. Sen blir det underhållning av fantastiska Cleo & Kristin Amparo + Broke´n Tipsy. Kom med du också, demonstrera på första maj och gå med i Vänsterpartiet!

Här kan du läsa hela programmet för vårt första maj-firande.

Kopiera länk