artikel

Vi behöver bättre bussförbindelser – dra inte in linje 707 och 708!

buss707SL, som styrs av högeralliansen i Stockholms läns landsting, har kommit med förslag om att busslinjerna 707 och 708 ska sluta gå till Tumba. Ett väldigt dåligt förslag, tycker vi i Vänsterpartiet Botkyrka. I veckans Södra Sidan skriver vi om att det snarare behövs bättre kollektivtrafiksförbindelser mellan Botkyrkas olika kommundelar. Här kan du läsa insändaren.

SL, som styrs av högeralliansen i Stockholms läns landsting, har kommit med förslag om att busslinjerna 707 och 708 ska sluta gå till Tumba. Ett väldigt dåligt förslag, tycker vi i Vänsterpartiet Botkyrka. I veckans Södra Sidan skriver vi om att det snarare behövs bättre kollektivtrafiksförbindelser mellan Botkyrkas olika kommundelar. Här kan du läsa insändaren.

 

Kopiera länk