artikel

Vänstervindar i EU-valet i Botkyrka – särskilt på Albyberget

tackförrösterna

Jag skulle vilja tacka alla våra valarbetare och medlemmar i Vänsterpartiet Botkyrka för den här EU-valrörelsen. I Botkyrka blir Vänsterpartiet allt starkare. Vi ser det när vi hela tiden blir fler medlemmar och nu ser vi det även i valresultatet. Vi ökar från 6 till nästan 7,7 % i Botkyrka, och ökar därmed också mer än den genomsnittliga ökningen för V i riket. 

Ett litet axplock:

På Albybergets två valdistrikt ökar vi från omkring 9 till 14 procent, respektive från 10 till 18. I östra Storvreten ökar vi från 5 till 10 procent. Från ungefär 8 till 11 i Fittja. Från 10 till 15 i Tuna.

Stort tack för alla era insatser! Och låt framgången inspirera inför valet i september. Är du inte redan medlem så är det ett bra läge nu. Välkommen!

Vänliga hälsningar,

Fredrik Andersson,
ordförande
Vänsterpartiet Botkyrka

Kopiera länk