artikel

Rädda Kobanê – stoppa Daesh!

bannerkobane

KAMPANJ. I samband med Daesh/(”Islamiska statens”) framryckning i Syrien och Irak kommer allt fler rapporter om fruktansvärda övergrepp mot civilbefolkningen. Tusentals människor är på flykt och bristen på förnödenheter är akut. Den humanitära situationen är redan mycket allvarlig och risken för en urskiljningslös massaker är överhängande.

Insamling till Kurdiska Röda Halvmånen

Ung Vänster har nu tagit initiativ till en insamling till organisationen Kurdiska Röda Halvmånen, som är en av de få hjälporganisationer som finns på plats i staden Kobanê, där befolkningen just nu strider mot Daesh styrkor. Vänsterpartiet Botkyrka kommer att delta i insamlingen. Vi startar idag, på torget i Alby kl. 16.00-18.00.

Vi vill också uppmana alla som kan att sätta in ett bidrag på Kurdiska Röda Halvmånens plusgirokonto 22 86 76-3.

Här kan du läsa mer:

– Ung Vänsters insamlingskampanj

– Så kan världssamfundet rädda Kobanê och stoppa Daesh

– Fråga i riksdagen om den akuta situationen i Kobanê

– Fråga i riksdagen om Turkiets gränser och skydd för civila

 

Kopiera länk