artikel

Kommunalisering lyfte yrkesgymnasium

tgskyttbrinkUTBILDNING. För ett och ett halvt år sedan beslutade vi, tillsammans med Socialdemokraterna och Miljöpartiet att köpa den då privata gymnasieskolan Södertörns hantverksgymnasium. (numera kallad TG Skyttbrink).

UTBILDNING. För ett och ett halvt år sedan beslutade vi, tillsammans med Socialdemokraterna och Miljöpartiet att köpa den då privata gymnasieskolan Södertörns hantverksgymnasium. (numera kallad TG Skyttbrink).

Nu, ett och ett halvt år senare märks de positiva effekterna av att skolan kom i kommunal drift. Yrkesläraren i svetsning och plåt, Ulf Persson, berättar för Lärarnas Tidning:

– Det har hänt otroligt mycket resursmässigt sedan kommunen tog över. Eftersom vi tillhör en stor organisation finns elevhälsa, skolbibliotek och många fler individuella val.

Läs mer på vår blogg Botkyrkabloggen.

Kopiera länk