artikel

Vänsterpartiet Botkyrka söker politisk sekreterare på 40 %

NYTT JOBB. Vill du jobba i en röd kommun som är långt ifrån lagom? Här är din chans! Botkyrka styrs av Vänsterpartiet, Socialdemokraterna och Miljöpartiet och det rödgröna samarbetet ger möjligheter att påverka människors vardag på riktigt.

NYTT JOBB. Vill du jobba i en röd kommun som är långt ifrån lagom? Här är din chans! Botkyrka styrs av Vänsterpartiet, Socialdemokraterna och Miljöpartiet och det rödgröna samarbetet ger möjligheter att påverka människors vardag på riktigt.

Arbetet som politisk sekreterare går ut på att stödja och utveckla det politiska samarbetet i kommunledningen och hjälpa våra ledamöter i nämnder och andra politiskt tillsatta organ, men också att organisera partiföreningens verksamhet med opinionsbildning, studier och folkrörelsearbete.

Vi har idag en politisk sekreterare på 60% och efter att ha ökat med ett mandat i kommunfullmäktige, får vi möjlighet att anställa en ytterligare på 40%.

Vi söker en person som:

  • kan organisera
  • är bra på att samarbeta
  • kan jobba självständigt
  • är initiativrik
  • entusiasmerar
  • har lätt för att uttrycka sig i tal och skrift

Du ska dela partiets värderingar, ha god kännedom om partiets politik och organisation och du får gärna ha erfarenhet av kommunalpolitiskt arbete, antingen som förtroendevald eller tjänsteman. Din formella arbetsgivare kommer att vara Botkyrka kommun, men din tjänst disponeras helt av Vänsterpartiet. Tjänsten är på 40%. Lön enligt Botkyrka kommuns avtal. Tillträde sker 1 januari, eller efter överenskommelse.

Skicka ansökan med CV och referenser senast den 30 november till anställningsgruppens sammankallande Anna Herdy, [email protected]

Här kan du läsa tjänstebeskrivning för våra politiska sekreterare.

Kopiera länk