artikel

Nooshi Dadgostar om vänsterns bostadspolitik

I tidningen Flammans podcast kan du höra Vänsterpartiets bostadspolitiska talesperson Nooshi Dadgostar berätta om vänsterns bostadspolitik och den nya bostadssatsningen som Vänsterpartiet och regeringen kommit överens om. Hur kan bostadsbristen byggas bort? Hur många hyresrätter kommer byggas på grund av den nya budgetsatsningen?

I tidningen Flammans podcast kan du höra Vänsterpartiets bostadspolitiska talesperson Nooshi Dadgostar berätta om vänsterns bostadspolitik och den nya bostadssatsningen som Vänsterpartiet och regeringen kommit överens om. Hur kan bostadsbristen byggas bort? Hur många hyresrätter kommer byggas på grund av den nya budgetsatsningen?

Nooshi sitter i riksdagen sedan valet 2014 och bor i Botkyrka.

Här hittar du podsändningen.

Kopiera länk