artikel

Studiecirkel om ekomarxism startar den 6 maj

Det är dags att presentera Vänsterpartiet Botkyrkas första del av den studiesatsning vi kommer att genomföra under året. Vi kommer att erbjuda ett flertal olika utbildningstillfällen av varierande karaktär, och från och med den 6 maj drar en första studiecirkel igång.

Det är dags att presentera Vänsterpartiet Botkyrkas första del av den studiesatsning vi kommer att genomföra under året. Vi kommer att erbjuda ett flertal olika utbildningstillfällen av varierande karaktär, och från och med den 6 maj drar en första studiecirkel igång.

Kommer vi att kunna höja levnadsstandarden i framtiden trots de utmaningar klimatförändringarna ställer oss inför? Det är en av frågorna vi hoppas kunna få diskutera under denna första studiecirkel där vi tillsammans kommer att läsa boken: ”Ekomarxism: Grundtexter” från Tankekraft förlag. Redaktör för denna antologi är Rikard Warlenius. Läs mer om boken här.

Välkommen att anmäla dig! Alla är välkomna oavsett förkunskaper. Studieträffarna sker under avslappnade former (fika utlovas!) där vi hjälps åt att öka förståelsen för det vi har läst inför respektive träff.

Sista anmälningsdag: 12 april. Anmäl dig till fredrik.andersson1 @botkyrka.se
Cirkelträffar: onsdag 6/5, onsdag 13/5, onsdag 20/5 och onsdag 27/5. Samtliga mellan kl 18-20 i partilokalen i Alby (Tingsvägen 17).
Kostnad: Gratis!
Boken hämtas/ skickas av/till deltagaren senast en vecka innan första träffen, tillsammans med instruktioner om hur många kapitel som gäller.
Frågor? Välkommen att höra av dig till Fredrik på adressen ovan.
Arrangörer: Vänsterpartiet Botkyrka med stöd av ABF Botkyrka-Salem

ABF-Logo-Botkyrka-Salem-elips-röd-Konvert1-300x278

LoggaPNG180

 

Kopiera länk