artikel

Medlemsmöte 11 maj: Hediye Güzel föreläser om situationen i Kurdistan

Affisch Hediye om Kurdistan 11 maj

Hediye Güzel, uppvuxen i Fittja, är tidigare partistyrelseledamot för Vänsterpartiet och har ett mångårigt engagemang för internationell solidaritet med det kurdiska folket. På Vänsterpartiet Botkyrkas medlemsmöte den 11 maj kommer hon och berättar om det politiska läget i Kurdistan och situationen för kurder, mot bakgrund av den oroliga situationen i stora delar av Mellanöstern.

Föreläsningen är gratis och öppen för alla intresserade. Vi bjuder på fika. Välkommen!

Tid: måndag 11 maj, kl. 18.30-19.30.
Plats: Vänsterpartiets lokal, Tingsvägen 17 på Albyberget.

__________________________________________________________________

Efter föreläsningen tar vi upp ett par ytterligare punkter på medlemsmötet:
– Fyllnadsval till vård– och omsorgsnämnden samt nämndemannauppdrag i tingsrätten
– Kampanjen Fråga Orten, lägesuppdatering från styrelsen

Tid: måndag 11 maj, kl. 19.30-20.30
Plats: Vänsterpartiets lokal, Tingsvägen 17 på Albyberget.

Hör av dig om du vill att vi ordnar barnpassning under mötet! Maila till [email protected]

__________________________________________________________________

Vill du hjälpa oss att sprida information om föreläsningen? Dela gärna informationen på facebook, twitter eller skriv ut den här affischen (pdf) och sätt upp i ditt bostadsområde, på skolan eller anslagstavlan på jobbet! Tack för hjälpen!

 

Kopiera länk