artikel

Vänsterpartiet säger nej till höjt pris på SL-kort

Seluah Alsaati, ordförande för Vänsterpartiet Storstockholm, skriver om landstingshögerns förslag om att höja priset på SL-kortet till 900 kronor, vilket blir verklighet om SD och Alliansen röstar för det på landstingsfullmäktiges möte den 16-17 juni:

Vänsterpartiet kommer att rösta nej till höjningen av SL-kortet. Vi föreslår samtidigt att pengar från trängselskatten ska gå till utbyggnad av kollektivtrafiken istället för till förbifarten. Vi föreslår fria resor för barn upp till tolv år, fria resor för pensionärer under lågtrafik, att återinföra enhetstaxa och att ta bort spärrarna och införa så kallade öppna spärrlinjer. Det sistnämnda skulle vara särskilt skönt för alla oss med barnvagn eftersom det idag är förknippat oro för att fastna att ta oss igenom spärrarna.

Högern har kört landstingets ekonomi i botten. Nu är det vi som får betala för det. Det är inte okej. SL-kortet ska inte kosta mer än att vi har råd att betala för det.

Så kan du protestera mot prishöjningsförslaget

Ikväll kl. 19.00 ordnas en snabbmanifestation på Sergels torg mot höjningen. Läs om den här.

Här finns en namninsamling mot höjningen. Skriv gärna på och sprid till alla du känner!

Du kan också gå med i facebookgruppen ”Nej till höjd avgift på SL-kortet”.

Kopiera länk