artikel

Medlemsmöte 14 september. Tema: hjälp till flyktingar

insamlingPå höstens första medlemsmöte kan du komma och diskutera hur vi kan intensifiera vårt arbete med att samla in pengar till Kurdiska Röda Halvmånen, som bl.a. arbetar med återuppbyggnaden av Kobanê. Vi samlar också in pengar under själva mötet, så ta med kontanter om du vill bidra.

På höstens första medlemsmöte kan du komma och diskutera hur vi kan intensifiera vårt arbete med att samla in pengar till Kurdiska Röda Halvmånen, som bl.a. arbetar med återuppbyggnaden av Kobanê. Vi samlar också in pengar under själva mötet, så ta med kontanter om du vill bidra.

På mötet kommer vi även välja vem som ska representera oss som ersättare i utbildningsnämnden och tekniska nämnden och bli nämndeman i tingsrätten (se sid. 4). Vi kommer dessutom diskutera höstens planering med utåtriktade aktiviteter och studier.

Vi bjuder som vanligt på fika och ordnar barnpassning om det behövs. Meddela gärna i förväg om du vill ha barnpassning till [email protected]

Välkommen även om du inte är medlem, men är intresserad av att vara med i Vänsterpartiets verksamhet!

Tid: 14 september 18.30-20.30
Plats: Partilokalen i Alby, Tingsvägen 17.

Kopiera länk