artikel

Mats Einarsson i Södra Sidan

Mats Botkyrka
Mats Einarsson (V)

I veckans nummer av Södra Sidan bevakas frågan om hur Botkyrka bäst kan bidra för att ta emot människor som flyr från krig och förtryck i andra länder. Såhär uttalar sig Mats Einarsson, vänsterpartistiskt kommunalråd och ordförande för socialnämnden i kommunen:

– Det är klart att det påverkar oss. Men vill man underblåsa konflikter eller lösa dem? Vi har den situationen vi har och måste lösa den, säger Mats Einarsson (V), som påpekar att M inte yrkade avslag på beslutet att ta emot 158 nyanlända på kommunstyrelsen i måndags.

Läs hela artikeln.

I samma nummer av Södra Sidan skriver Mats, tillsammans med Ebba Östlin (S) och Dan Gahnström (MP), ett svar på Moderaternas artikel från förra veckan. Såhär skriver de bland annat:

Om rätten till asyl ska vara mer än vackra ord krävs att alla kommuner hjälps åt. Vi välkomnar därför den nya lagen som innebär att alla kommuner ska ta ansvar.

Läs hela artikeln i Södra Sidans papperstidning, eller genom att läsa tidningen som pdf via deras hemsida.

Kopiera länk