artikel

Fira internationella kvinnodagen med oss

NamnlösDen 8 mars är det internationella kvinnodagen. Vi firar denna dag av kamp för jämställdhet hos Assyriska kulturföreningen i Norsborg, med en kväll som handlar om dåtidens kvinnokamp och nutidens situation för människor på flykt – kvinnor med erfarenhet av att tvingas fly berättar.

Den 8 mars är det internationella kvinnodagen. Vi firar denna dag av kamp för jämställdhet hos Assyriska kulturföreningen i Norsborg, med en kväll som handlar om dåtidens kvinnokamp och nutidens situation för människor på flykt – kvinnor med erfarenhet av att tvingas fly berättar.

Bakom arrangemanget står Vänsterpartiet Botkyrka, Tjejjouren 101 tillsammans, Assyrien kulturcenter, Assyriska kulturföreningen, Varken hora eller kuvad Verdandi, Inanna familjeförening, S-kvinnor och ABF Botkyrka-Salem, kl. 17.30 – 20.00 hos Assyriska Kulturföreningen på Höders väg 17 i Norsborg.

Välkommen!

Kopiera länk