artikel

Nooshi Dadgostar i Svenska Dagbladet

Nooshi Dadgostar (V)

Om 50 allmännyttiga hyresrätter ombildas, blir resultatet att det finns 50 färre allmännyttiga hyresrätter kvar. Det blundar dock Miljöpartiet i Botkyrka för som gärna säljer ut ännu fler. Nooshi Dadgostar (V), riksdagsledamot från Tumba, svarar Fredrik Olsson (MP) i Svenska Dagbladet:

”Trots att en halv miljon stockholmare nu står i kö för att få just en hyreslägenhet vill miljöpartisten minska antalet bra och billiga sådana. Det är tråkigt. Utredningar visar dessutom att andelslägenheten är en osäker bostadsform, svår att reglera och med lågt inflytande för lägenhetsinnehavaren. Det finns en anledning till att vi har skapat regler för olika boendeformer och att den här formen inte finns med.”

Läs hela artikeln!

Kopiera länk