artikel

Höjd pensionsålder hårt slag mot Botkyrkabor

Igår träffade den socialdemokratiskt ledda regeringen en överenskommelse med högeralliansen om att höja åldern för när man kan gå i pension. Vänsterpartiet är motståndare till höjningen och vill istället prioritera förbättrade arbetsvillkor så att fler orkar med jobbet.

Igår träffade den socialdemokratiskt ledda regeringen en överenskommelse med högeralliansen om att höja åldern för när man kan gå i pension. Vänsterpartiet är motståndare till höjningen och vill istället prioritera förbättrade arbetsvillkor så att fler orkar med jobbet.

Fredrik Andersson och Amra Bajric, ordförande respektive vice ordförande för Vänsterpartiet Botkyrka, skriver i en insändare i BotkyrkaDirekt om denna fråga:

”Såväl livslängd som hälsa skiljer sig kraftigt åt på olika platser i Stockholms län. De största skillnaderna återfinns vid en jämförelse av högutbildade i Danderyd och personer med kort utbildning som bor längs röda linjens södra hållplatser. Mellan dessa skiljer det 18 år i medellivslängd!

Det är mot denna bakgrund man ska se den socialdemokratiskt ledda regeringens nya pensionsuppgörelse med allianspartierna som innebär höjd ålder för när man kan gå i pension. Det är en överenskommelse som är anpassad efter de villkor som råder för de tjänstemän som ofta har betydligt bättre hälsa än exempelvis någon som jobbar natt inom vården.

Denna försämring kommer därför att slå hårt mot många Botkyrkabor. Ska inte även alla som har slitit hårt genom arbetslivet få möjlighet till en ordentlig tids pensionärsliv?”

Läs hela artikeln!

Läs även:

Dagens Nyheter: ”V-ledaren sågar pensionsuppgörelsen: Ökar ojämlikheten”
SVT Nyheter: ”Jonas Sjöstedt riktar skarp kritik mot pensionsuppgörelsen”

Kopiera länk