artikel

Amra Bajric ny ordförande för Vänsterpartiet Botkyrka

Amra Bajric, 29 år från Alby, valdes på årsmötet i Hallunda i lördags till ny ordförande för Vänsterpartiet Botkyrka. Amra arbetar som bibliotekarie i Alby och har även frilansat en del som skribent och debattör i tidningar som ETC och Arbetaren.

– Jag är stolt över att ha fått förtroendet att leda föreningen. Vi siktar både på en framgång i valet och på att partiet ska bli organisatoriskt ännu starkare det kommande året. Alla som vill kämpa för ett rättvisare Sverige är välkomna till oss, säger Amra Bajric.

– Jag är stolt över att ha fått förtroendet att leda föreningen. Vi siktar både på en framgång i valet och på att partiet ska bli organisatoriskt ännu starkare det kommande året. Alla som vill kämpa för ett rättvisare Sverige är välkomna till oss, säger Amra Bajric.

Amra Bajric kommer alltså att leda Vänsterpartiet i den kommande valrörelsen. Vänsterpartiet har växt kraftigt i Botkyrka de senaste mandatperioderna och har dubbelt så många medlemmar idag jämfört med 2010. I år ser partiet ut att slå medlemsrekord.

– Det känns oerhört inspirerande att få chansen att företräda en rörelse som växer i kommunen. Känslan är att allt fler ser Vänsterpartiet som det alternativ som står för ökad jämlikhet när Socialdemokraterna och Miljöpartiet, åtminstone på riksplanet, glidit åt höger och vill samarbeta med nyliberala partier.

Styrelsen i sin helhet består av nio personer. Förutom Amra Bajric valdes Hannah Amelin (ledamot, nyval), Monica Brundin (ledamot, omval), Jenny Karinsdotter (ledamot, omval), Therese Karlsson (ledamot, nyval), Anne-Li Lehnberg (ledamot, nyval), Anders Pemer (ledamot, nyval), Erdal Kan (ersättare, nyval) och Elias L Larsson (ersättare, nyval) till styrelsen.

Kopiera länk