artikel

Nooshi Dadgostar vald till vice partiledare

I helgen valde Vänsterpartiets nya partistyrelse Nooshi Dadgostar från Tumba till vice partiledare. Hon kommer därför att leda Vänsterpartiets valrörelse tillsammans med Jonas Sjöstedt.

I helgen valde Vänsterpartiets nya partistyrelse Nooshi Dadgostar från Tumba till vice partiledare. Hon kommer därför att leda Vänsterpartiets valrörelse tillsammans med Jonas Sjöstedt.

– Det känns stort och roligt att ha blivit vald till vice ordförande och jag ser fram emot en valrörelse där vi pratar om hur vi gör Sverige till ett land som är bra för alla och inte bara de rikaste. Valet står mellan oss som vill bygga hyresrätter som människor har råd att bo i och högern som vill höja hyran och sänkan löner för vanligt folk, säger Nooshi Dadgostar.

Nooshi Dadgostar är uppvuxen i Göteborg men bor idag i Tumba, Botkyrka. Hon har varit lokalpolitiskt aktiv i Botkyrka kommun och var här bland annat engagerad i bostadsfrågor där hon var drivande i protesterna mot utförsäljningen av allmännyttan på Albyberget. Hon valdes in i riksdagen 2014.

Jonas Sjöstedt kommenterar valet av Nooshi Dadgostar:

– Det ska bli väldigt roligt att bedriva valrörelsen ihop med Nooshi och att arbeta tillsammans för att stärka Vänsterpartiet. Vi har arbetat ihop länge och kompletterar varandra väl.

Läs mer:

BotkyrkaDirekt: Tumbabon Nooshi leder Vänsterpartiet i valrörelsen
Mitt i Botkyrka: Tumbabon ska leda V:s valrörelse i Sverige
Svenska Dagbladet: Hon är ny vice ordförande i V

Kopiera länk