artikel

Majoritetens besked om nedskärningarna i skolan räcker inte

Den S-ledda majoriteten har haft planer på att skära ner på skolan med 194 miljoner kronor fram till och med år 2025. Rättmätiga protester från Lärarförbundet, som framfördes i Mitt i Botkyrka nyligen, ledde omedelbart till att majoriteten genom Emanuel Ksiazkiewicz (S) meddelande att nedskärningarna som skulle genomföras år 2022 dras tillbaka. Ett positivt besked givetvis. Vad som inte framgick var att endast 27,9 miljoner av de 194 miljoner kronorna avsåg 2022 och att stora planer på nedskärningar alltså finns kvar. Det behövs ett mer långsiktigt besked från majoritetens partier. Hur ser de på framtiden?

Bekir Uzunel och Anna Kristoffersson.

”Vi måste krossa skolsegregationen” är ett av Emanuel Ksiazkiewicz’ favorituttryck. Det är dags att lägga ifrån sig den lilla hammaren och ta fram storsläggan för det vi har sett hittills räcker inte.

Bekir Uzunel (V), ledamot i utbildningsnämnden
Anna Kristoffersson (V), ersättare i utbildningsnämnden

Kopiera länk